Shoreline Adult Soccer League, Inc.

Connecticut State Soccer Association

"Alan R. Schumann"
Over-40 State Cup

2006 Season

 

 

5 group winners and "3 teams with the next highest point totals" will advance to the Quarter Finals.

For the third group game, the team with the best record will be the away team.

PLEASE NOTE: For this competition, tie breakers are as follows (CSSA State Cup rules):

1. Goal difference
2. Winner of head-to-head games
3. Team with least goals conceded
4. Team with most goals scored
5. Coin toss

Quarter Finals will be a random draw.

Home teams listed first. All kick-off times are 10:00 AM unless otherwise indicated.  
Note: All teams are from the SASL except those denoted by CARSL and SNEASL in the standings.
See
CARSL for their League Website and SNEASL for their League Website.
 
                               

Group A

14-May

Guilford Black Eagles 4 Club Napoli 'A'

3

 

Pl

W

D

L

F

A

GD

Pts

14-May

North Branford SC 0 Waterbury Pontes

2

 

1

Guilford Black Eagles (CARSL)

3

2

1

0

10

6

4

7

11-Jun

Club Napoli 'A' 3 North Branford SC

0

2

Waterbury Pontes

3

1

2

0

5

3

2

5

11-Jun

Waterbury Pontes 2 Guilford Black Eagles

2

3

Club Napoli 'A'

3

1

1

1

7

5

2

4

9-Jul

North Branford SC 1 Guilford Black Eagles

4

 

4

North Branford SC

3

0

0

3

1

9

-8

0

9-Jul

Club Napoli 'A' 1 Waterbury Pontes

1

 

 

 

 

Group B

14-May

FC New Britain United 1 Cheshire Azzurri

2

 

Pl

W

D

L

F

A

GD

Pts

14-May

Trumbull Tip Top 4 Woodbridge Elite

0

 

1

Cheshire Azzurri

3

3

0

0

9

2

7

9

11-Jun

Cheshire Azzurri 2 Trumbull Tip Top

1

2

Trumbull Tip Top

3

2

0

1

10

2

8

6

11-Jun

Woodbridge Elite 1 FC New Britain United

9

3

FC New Britain United (SNEASL)

3

1

0

2

10

8

2

3

9-Jul

Trumbull Tip Top 5 FC New Britain United

0

4

Woodbridge Elite

3

0

0

3

1

18

-17

0

9-Jul

Woodbridge Elite 0 Cheshire Azzurri

5

 

 

 

 

Group C

14-May

Southeast Rovers 3 Greenwich Arsenal

2

 

Pl

W

D

L

F

A

GD

Pts

2-Jul

Glastonbury Celtic FC 5 Madison United

1

 

1

Glastonbury Celtic FC (SNEASL)

3

2

1

0

10

3

7

7

11-Jun

Greenwich Arsenal 1 Glastonbury Celtic FC

4

2

Southeast Rovers (CARSL)

3

2

1

0

6

3

3

7

11-Jun

Madison United 0 Southeast Rovers

2

3

Greenwich Arsenal

3

0

1

2

3

7

-4

1

9-Jul

Southeast Rovers 1 Glastonbury Celtic FC

1

 

4

Madison United (CARSL)

3

0

1

2

1

7

-6

1

9-Jul

Madison United 0 Greenwich Arsenal

0

 

 

 

 
Group D

14-May

Shelton Stars 1 Danbury United

2

     

Pl

W

D

L

F

A

GD

Pts

14-May

Greenwich Gunners 2 Albanians United

1

 

1

Danbury United

3

3

0

0

8

5

3

9

11-Jun

Danbury United 3 Greenwich Gunners

2

 

2

Greenwich Gunners

3

2

0

1

7

6

1

6

11-Jun

Albanians United 1 Shelton Stars

3

 

3

Shelton Stars (CARSL)

3

1

0

2

6

6

0

3

9-Jul

Greenwich Gunners 3 Shelton Stars

2

 

4

Albanians United

3

0

0

3

4

8

-4

0

9-Jul

Albanians United 2 Danbury United

3

                     
 
Group E

14-May

New Britain Pulaski 2 Hartford Cavaliers Masters

0

     

Pl

W

D

L

F

A

GD

Pts

14-May

Easton Rhinos 1 East Haven SC

1

 

1

New Britain Pulaski (CARSL)

3

3

0

0

15

2

13

9

11-Jun

Hartford Cavaliers Masters 4 Easton Rhinos

1

 

2

Hartford Cavaliers Masters (SNEASL)

3

2

0

1

9

5

4

6

4-Jun

East Haven SC 0 New Britain Pulaski

8

 

3

Easton Rhinos

3

0

1

2

4

10

-6

1

9-Jul

Easton Rhinos 2 New Britain Pulaski

5

 

4

East Haven SC

3

0

1

2

3

14

-11

1

9-Jul

East Haven SC 2 Hartford Cavaliers Masters

5

                     
 
Group Winners Who Qualify for the Quarter-Finals:   2nd Place Teams:

Pl

W

D

L

F

A

GD

Pts

A

Guilford Black Eagles (CARSL)  

1

C

Southeast Rovers (CARSL)

3

2

1

0

6

3

3

7

B

Cheshire Azzurri (SASL)  

2

B

Trumbull Tip Top (SASL)

3

2

0

1

10

2

8

6

C

Glastonbury Celtic FC (SNEASL)  

3

E

Hartford Cavaliers Masters (SNEASL)

3

2

0

1

9

5

4

6

D

Danbury United (SASL)  

4

D

Greenwich Gunners (SASL)

3

2

0

1

7

6

1

6

E

New Britain Pulaski (CARSL)  

5

A

Waterbury Pontes (SASL)

3

1

2

0

5

3

2

5

                               
Quarter Finals, Home Teams Listed First                      

10-Sep

Danbury United (SASL) 9 Hartford Cavaliers Masters (SNEASL)

0

                     

10-Sep

New Britain Pulaski (CARSL) 4 Guilford Black Eagles (CARSL)

1

                     

10-Sep

Glastonbury Celtic FC (SNEASL) 1 Trumbull Tip Top (SASL)

2

                     
 

After extra time. Game was 1-1 at regulation full time

                     

10-Sep

Cheshire Azzurri (SASL) 5 Southeast Rovers (CARSL)

1

                     
                       

Semi Finals @ Rotary (Breen) Field, Naugatuck

                     

3-Oct

Danbury United (SASL) 1 New Britain Pulaski (CARSL)

4

                     

3-Oct

Trumbull Tip Top (SASL) 1 Cheshire Azzurri (SASL)

0

                     

 

                     

Final @ Rotary (Breen) Field, Naugatuck

                     

25-Oct

New Britain Pulaski (CARSL) 2 Trumbull Tip Top (SASL)

3

   
                       

2006 CSSA Over-40 State Cup Winners

                     
  Trumbull Tip Top SC